Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves gyerekek!

Nagy örömmel köszöntöm az egybegyűlteket, mindazokat, akik jelenlétükkel megtisztelték nemzeti ünnepünket, és iskolánk napját! Külön köszöntöm a MNT, Szabadka város elöljáróit, az Oktatási Minisztériumnak, az iskolák, egyházaknak, HK, ME, civil szervezetek képviselőit.

Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy újra közöttünk vannak rekováci barátaink, akikkel több évtizedes kapcsolatot ápolunk!

Mindenhol a világon, ahol magyarok élnek, ezt a mai napot a megemlékezésnek szentelik. Koszorúkat helyeznek el a 1848-as forradalom emlékhelyein,elszavalják a Szózatot, eléneklik a Himnuszt. Emlékeznek a szabadsághősökről! Mi is történt 1848 koratavaszán? Van-e okunk ünnepelni, hiszen a szabadságharc elbukott, következett a megtorlás, az elnyomás! Ünnepeljük a fiatalságot, a lelkesedést, a szabadságvágyat, hazaszeretetet,az összefogást, mindazt amit Petőfi Sándor személye jelképez.

Engedjék meg kedves vendégeink, hogy nagyon röviden, dióhélyban közösen idézzük föl az akkori eseményeket, ezzel tisztelegjünk iskolánk névadójának emléke előtt.

1848 március 15-én fiatal magyar értelmiségiek , a MÁRCIUSI IFJAK, Petőfi Sándorral az élen, példát mutattak a világnak, bebizonyítva, hogy nem tudnak és nem is akarnak zsarnokságban élni. Az európai forradalmak hatására, élére álltak az osztrák elnyomás elleni harcnak. Megszületett a Tizenkét pont és a Nemzeti dal, amely közös cél elé állította, összekovácsolta a nemzetet: megteremteni a polgári, független Magyarországot. A kezdeti lelkesedést követően, nyilvánvalóvá vált, hogy Bécs engedményei csupán a kényszernek köszönhetőek. A szabadságharc, a fegyveres konfliktus, elkerülhetetlenné vált. A győztes ütközetek hatására, az országgyűlés kikiáltotta az ország függetlenségét és a Habsburg –ház trónfosztását. A márciusi ifjak álmai megvalósulni látszottak!

A dicsőség csillaga azonban nagyon rövid ideig ragyogott!Az európai forradalmi hullám is elcsendesedett. Ferenc József , az ifjú osztrák császár, az orosz cártól kért katonai segítséget. A többszörös túlerővel szemben, már nem volt elég a hazafiúi lelkesedés,bátorság. Elkezdődött a visszavonulás és a szabadságharc hanyatlása.

A forradalmat elfolytották ugyan, de Petőfiék lelkesedése, hazaszeretete, áldozatvállalása számunkra ma is példaértékű. Időszerű ma is, amikor a globalizáció, a migránsválság, elvándorlás, a széthúzás mételyezi és gyengíti nemzetünket. Csak egységesen, együtt tudunk megmaradni, boldogulni, jövőt építeni! Ez a múlt és a jelen üzenete. Ez a márciusi ifjak öröksége számunkra kisebbségben élő magyarok számára.

Minden évben kiragadunk a forradalom időszakából egy-egy eseményt! Az idén a szabadságharc kirobbanása, és kezdeti időszaka, a fiatalos hév, az ifjú forradalmárok, a világmegváltók köré épül ünnepi műsorunk! Vajon van-e a mai ifjakban Petőfiék lelkesedéséből, fontos-e számukra a haza, a szülőföld? Bízom abban, hogy igen.

A fellépők között között vannak középiskolások, egyetemisták, akik visszatértek a mai ünnep kedvéért, fontos nekik a gyökér, ami ide, az iskolához, a szülőfaluhoz köt. Remélem, hogy néhány év múlva az ő gyermekeik fogják benépesíteni a színpadot, továbbvinni Petőfi örökségét!

Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves gyerekek!

Fogadják nagy szeretettel ünnepi műsorunkat, melyen fellépnek iskolánk diákjai, a Tálentum táncegyüttes és Fábián Mónika, akik volt diákjaink. Aki mindezt egy csokorba kötötte, Schell Klára magyartanárnő és Berényi Bernadett koreográfus!

Képek